coco460x100Pixel vodbanner460

Silent Night Tops Polish Eagles Nominations Featured

2018-02-08
Silent Night by Piotr Domalewski Silent Night by Piotr Domalewski

WARSAW: Piotr Domalewski’s debut feature Silent Night received the most nominations for the Polish Film Awards - The Eagles, which are celebrating their 20th anniversary in 2018.

Silent Night, which was awarded best film at the 42nd Gdynia Film Festival in 2017, has 11 nominations including Best Film, Best Director and Best Screenplay. It is followed by Andrzej Wajda's last film Afterimage with eight nominations.

The nominations, announced on 7 February 2018, were chosen from out of over 61 feature films released in Polish cinemas in 2017 and 48 documentaries. The members of the Polish Film Academy voted from 12 January 2018 to 3 February 2018.


The Polish Film Awards - The Eagles have been organised by the Independent Film Foundation since 1999. They are considered to be the Polish equivalent of American Oscars, French Cesars and British BAFTA awards. The films are chosen by over 600 members of the Polish Film Academy in a two-step vote.

The  Polish Eagles Ceremony will take place in Warsaw on 26 March 2018 and will be broadcast by CANAL+.


FULL LIST OF NOMINATIONS:

Best Film:

Silent Night / Cicha noc (Poland)
Directed by Piotr Domalewski
Produced by Munk Studio- Polish Filmmakers Association
Supported by the Polish Film Institute, the Warmia and Mazury Film Fund

Spoor / Pokot (Poland, Czech Republic, Slovakia, Germany, Sweden)
Directed by Agnieszka Holland
Produced by TOR Film Production
Coproduced by Heimatfilm GmbH (Germany), Chimney Group (Sweden) and Nutprodukce (Czech Republic), nutprodukcia (Slovak Republic)
Supported by the Polish Film Institute, the Czech State Cinematography Fund, Eurimages, the Slovak Audiovisual Fund, the Swedish Film Institute, MEDIA Programme, Polish-German Co-Development Fund

Loving Vincent / Twój Vincent (Poland)
Directed by Dorota Kobiela, Hugh Welchman
Produced by Breakthru Films, Trademark Films
Supported by the Polish Film Institute, CETA, Odra Film, Silver Reel, Cinema and Management Group, European Capital Of Culture Wrocław 2016, MEDIA

Best Director:

Piotr Domalewski for Silent Night

Anna Jadowska for Wild Roses / Dzikie Róże (Poland)
Produced by Alter Ego Pictures
Supported by the Polish Film Institute

Agnieszka Holland and Kasia Adamik for Spoor / Pokot

Best Script:

Piotr Domalewski for Silent Night
Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland for Spoor
Krzysztof Rak for Art of Love

Best Actress:

Karolina Gruszka for Marie Curie
Agnieszka Mandat for Spoor
Magdalena Boczarska for Art of Love
 
Best Actor:

Dawid Ogrodnik for Silent Night
Jakub Gierszał for The Fastest
Bogusław Linda for Afterimage

Best Supporting Actress:

Karolina Gruszka for Lullaby Killer / Ach śpij kochanie (Poland)
Directed by Krzysztof Lang
Produced by Studio Produkcyjne Orka, Monolith Films
Supported by the Polish Film Institute

Agnieszka Suchora for Silent Night
Bronisława Zamachowska for Afterimage

Best Supporting Actor:

Akadiusz Jakubik for Silent Night
Tomasz Ziętek for Silent Night
Arkadiusz Jakubik for The Fastest

Best Cinematography:

Piotr Stasik for 21 x New York
Piotr Sobociński Jr. for Silent Night
Michał Englert for Marie Curie
Jolanta Dylewska, Rafał Paradowski for Spoor
Paweł Edelman for Afterimage

Best Editing:

Piotr Stasik, Dorota Wardęszkiewicz, Tomasz Wolski for 21 x New York (Poland)
Directed by Piotr Stasik
Produced by Lava Films
Supported by the Polish Film Institute

Leszek Starzyński for Silent Night

Jarosław Barzan for The Fastest / Najlepszy (Poland)
Directed by Łukasz Palkowski
Produced by Iron Films
Supported by the Polish Film Institute

Grażyna Gradoń for Afterimage / Powidoki (Poland)
Directed by Andrzej Wajda
Produced by Akson Studio
Supported by the Polish Film Institute

Dorota Kobiela, Justyna Wierszyńska for Loving Vincent


Best Costumes:

Cristobal Pidre, Florence Scholtes, Małgorzata Zacharska for Marie Curie / Maria Skłodowska - Curie (Poland, Belgium, France, Germany)
Directed by Marie Noëlle
Produced by P’Artisan Filmproduktion, Pokromski Studio, Sepia Production
Supported by the Polish Film Institute

Katarzyna Lewińska for Afterimage

Ewa Gronowska for Art of Love / Sztuka kochania ( Poland)
Directed by Maria Sadowska
Produced by  Watchout Productions
Coproduced by TVN S.A., Orange S.A., Agora S.A.
Supported by the Polish Film Institute
 
Best Sound:


Jerzy Murawski, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński for Silent Night

Radosław Ochnio for The Erlprince / Królewicz Olch (Poland)
Directed by Kuba Czekaj
Produced by Munk Studio – Polish Filmmakers Associations
Coproduced by TVP, Odra Film, ORKA Production Studio
Supported by the Polish Film Institute, Wroclaw Film Commission

Tomasz Dukszta for The Fastest
Andrzej Lewandowski, Mattias Eklund for Spoor
Maria Chilarecka, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński for Afterimage

Marek Wronko for Volta (Poland)
Directed by Juliusz Machulski
Produced by Studio Filmowe Zebra, TVN, CANAL+
Supported by the Polish Film Institute, Lublin Film Fund
 

Best Music:


Sandro di Stefano, The Man with the Magic Box / Człowiek z magicznym pudełkiem (Poland)
Directed by Bodo Kox
Produced by Alter Ego Pictures
Supported by the Polish Film Institute

Ishai Adar, Scaffolding / Droga Aszera (Poland, Israel)
Directed by Matan Yair
Produced by Green Production, Film Produkcja, United King Films
Supported by the Polish Film Institute

Łukasz Targosz, Moomins and the Winter Wonderland  / Magiczna zima muminków (Poland, Finland)
Directed by Carpelan, Jakub Wronski
Produced by Animoon, Filmkompanie
Supported by the Polish Film Institute, the Finnish Film Foundation

Bruno Coulais for Marie Curie
Radzimir Dębski for Art Of Love 
Clint Mansell for Loving Vincent
 
Best Art Direction:

Wojciech Żogała for The Man with the Magic Box
Marek Warszewski for Afterimage
Wojciech Żogała for Art of Love
Matthew Button, Piotr Dominiak for Loving Vincent

Discovery of the Year:

Piotr Domalewski for directing Silent Night
Bronisława Zamachowska for best female role in Afterimage
Dorota Kobiela and Hugh Welchman for directing Loving Vincent

Best Drama Series:

Teacher / Belfer, season 2 (Poland)
Directed by Krzysztof Łukaszewicz, Maciej Bochniak
Produced by TVN
Broadcaster Canal+

Diagnosis / Diagnoza (Poland)
Directed by Ksawery Żuławski, Łukasz Palkowski, Michał Otłowski
Produced by TVN
Broadcaster TVN

The Pack / Wataha, season 2 (Poland)
Directed by Kasia Adamik, Jan P. Matuszyński
Produced by ATM Grupa
Broadcaster HBO Polska
 
Best Documentary:


21 x New York
Directed by Piotr Stasik

Beksińscy. Video album. / Beksińscy. Album wideofoniczny (Poland)
Directed by Marcin Borchardt
Produced by Darek Dikti Biuro Pomysłów
Supported by the Polish Film Institute, Gdynia Film Fund


Młynarski. Final Song / Młynarski. Piosenka finałowa (Poland)
Directed by Alicja Albrecht
Produced by Blue Screen
Supported by the Polish Film Institute

Best European Film:

Perfetti sconosciuti (Italy)
Directed by Paolo Genovese

The Square (Sweden, Germany, France, Denmark)
Directed by Ruben Ostlund

Toni Erdmann (Germany, Austria)
Directed by Maren Ade

OSCAR 2019

LFDC Banner 325x230

fne 315x230px 29liffe

 FNE RIGA IFF 315x230 4fps

CEE Animation banner WEB

300x250 register

horizontal 01

EAST DOC PLATFORM banner 315x230 ENG fne

fnemarketonline2018

rusian longtext

FneInnovationPeeterSten2

Distributor Of The Month112017

CinemaOfTheMonth102018

docbloc30032017

WhosGotTheMoney

FNE UNIC Update

Fne UnicUpdate

fneAssocLogo315

25yearsMedia