fe100

FNE at MIFF 2017: Main Competitions and Full Programme Lineup Announced Featured

2017-06-19
Afterimage by Andrzej Wajda Afterimage by Andrzej Wajda

MOSCOW: The 39 Moscow International Film Festival (22-29 June 2017) has announced its main competition programme with three films from Russia scoring slots in the lineup that focuses heavily on Asian with films from China, India, Bangladesh, Japan and Korea. The programme also includes competitions for documentaries and shorts

Films from CEE will have a strong presence at the festival giving Moscow audiences a chance to see the latest films from Poland, Romania, Croatia, Serbia, Macedonia, Lativa, Lithuania, Estonia, Bulgaria and Georgia including masters Eldar Shengelaia’s The Chair from Georgia and Andrzej Wajda’s last film Afterimage. For a full listing see below.

Main Competition

Opening Film

Buy Me / Kupi Menya (Russia)
Directed by Vadim Perelman

Closing Film

Crested Ibis / Yuan Shang (China)
Directed by Lian Qiao

No Bed of Roses / Doob (India, Bangladesh)
Directed by Mostofa Sarwar Farooki

Ordinary Person / Botonsaram (Korea)
Directed by Kim Bong-han

Selfie (Spain)
Directed by Víctor García León

Star Boys / Kaiken Se Kestaa (Finland)
Directed by Koiso-Kanttila

Summer Blooms (Japan)
Directed by Ryutaro Nakagawa

Symphony For Ana / Sinfonia Para Ana (Argentina)
Directed by Ernesto Ardito, Virna Molina

Thawed Carp / Karp Otmorozhennyi (Russia)
Directed by Vladimir Kott

The Best of All Worlds / Die Beste Aller Welten (Germany, Austria)
Directed by Adrian Goiginger

The Bottomless Bag / Meshok Bez Dna (Russia)
Directed by Rustam Khamdamov

Under verden / Darkland (Denmark)
Directed by Fenar Ahmad

Yellow Heat / Sari Sicak (Turkey)
Directed by Fikret Reyhan

CEE Film Screenings: Out of Competition Programmes

Special Screenings

Legacy / Zavestanje (Serbia)
Directed by Ivan Jovic
Production: Terirem Produkcija (Serbia) Cinnamon Production (Serbia)

Voevoda (Bulgaria, Croatia)
Directed by Zornitsa Sophia Popgantsheva
Production: MQ Pictures (Bulgaria) Focus Media (Croatia)
Coproduction: Nu Boyana and Dream Team Films
Supported by the Bulgarian National Film Center

Spectrum

Ana, Mon Amour (Romania, Germany, France)
Directed by Calin Peter Netzer
Produced by Parada Film in coproduction with augenschein Filmproduktion and Sophie Dulac Productions
Supported by the Romanian National Film Center, Eurimages, the MEDIA Programme, Film­- und Medienstiftung NRW GmbH and France’s Centre National du Cinéma et de l’image animée
Sales: Beta Cinema

What Nobody Can See / Tas, Ko Vini Neredz (Latvia)
Directed by Stanislavs Tokalovs
Produced by Ego Media
Supported by Latvian National Film Centre

Seneca’s Day (Latvia, Estonia, Lithuania)
Directed by Kristijonas Vildziunas
Production: Studio Uljana Kim, Amrion Production and Locomotive Productions
Supported by the MEDIA Programme of the European Union and Lithuanian Ministry of Culture, Lithuanian Film Centre, Eurimages, Estonian Film Institute, Cultural Endowment of Estonia, National Film Centre of Latvia

Euphoria of the Fringes

Spoor / Pokot (Poland, Germany, Slovakia, Czech Republic)
Directed by Agnieszka Holland
Produced by TOR Film Production in coproduction with Heimatfilm GmbH (Germany), Chimney Group (Sweden) and Nutprodukce (Czech Republic), nutprodukcia (Slovak Republic)
Supported by the Polish Film Institute, the Czech State Cinematography Fund, Eurimages, the Slovak Audiovisual Fund, the Swedish Film Institute, MEDIA Programme and Polish-German Co-Development Fund
Sales: Beta Cinema

Afterimage (Poland)
Directed by Andrzej Wajda
Produced by Akson Studio in coproduction with the National Audiovisual Institute, TVP, EC1 Łódź - Miasto Kultury, Fundacja Tumult
Supported by the Polish Film Institute with the logistic support from Lodz Film Commission
Sales: Films Boutique

Glory / Slava (Bulgaria, Greece)
Directed by Kirstian Grozeva, Petar Valchanov
Production: Abraxas Film (Bulgaria) Graal Film (Greece)
Supported by Bulgarian National Film Center , Greek Film Centre. Bulgarian National Television

Illegitimate / Ilegitim (Romania, France, Poland)
Directed by Adrian Sitaru
Production: Domestic Film (Romania)
Coproduction: Film Produkcja (Poland), Damned Films (France)
Supported by Altex and HBO Romania

Requiem for Mrs J / Rekvijem za gospodju J. (Serbia, Bulgaria, Macedonia, Russia, France) Directed by Bojan Vuletić
Produced by Serbia’s SEE Film Pro, Bulgaria’s Geopoly Film, Macedonia’s Skopje Film Studio
Supported by Film Center Serbia, the Bulgarian National Film Center, the Macedonian Film Fund and Eurimages
Sales: Soul Food

Scarred Hearts / Inimi Cicatrizate (Romania, Germany)
Directed by Radu Jude
Production: HiFilm Production (Romania)
Coproduction Komplizen film (Germany), Bord Cadre Films (Switzerland)
Supported by Romanian Film Centre, Cinema City, AdePlast SA, COVALACT, Henkel Romania, Audi România, Havas, METRO Cash & Carry România, ING Bank România, ZENITH ROMANIA, Farmacia DONA, Libra Internet Bank, CLINICA MEDICALĂ HIPOCRAT 2000 and HBO Europe

The Fixer / Fixeur (Romania, France)
Directed by Adrian Sitaru
Produced by 4 Proof Film, Petit Film
Sales MPM Film

Russian Trace

Son of Sofia (Greece, Bulgaria, France)
Directed by Elina Psykou
Production: Heretic
Coproduced by: KinoElektron (France), Chouchkov Brothers, Supported by: Eurimages, Greek Film Centre, Centre National du Cinéma et de l'Image Animée, Bulgarian National Film Center, Creative Europe, ERT and Berlinale Residency

Masters

The Chair (Georgia) 2004
Directed by Eldar Shengelaia

rusian longtext

Subscribe to FNE daily»

FNE TV

FNE UNIC Update

Fne UnicUpdate

fneAssocLogo315

25yearsMedia