FNE vodbanner460

FNE at Black Nights FF and Baltic Event 2018: Awards Winners Featured

2018-12-03
Summer Survivors by Marija Kavtaradzė Summer Survivors by Marija Kavtaradzė photo: Vismante Ruzgaite

TALLINN: The 22nd Tallinn Black Nights Film Festival, held from 16 November to 2 December 2018 in the Estonian capital of Tallinn, awarded its top prize to the Columbian/French coproduction Wandering Girl directed by Rubén Mendoza. The festival also handed out awards in competitions for First Feature Film, Baltic Films and Estonian Films.

The Baltic Films competition was won by Summer Survivors (Lithuania) directed by Marija Kavtaradze and produced by M-films (Lithuania).  The 100% Lithuanian production was supported by the Lithuanian Film Centre. The award for Best Estonian Film went to Ahto. Chasing a Dream directed by Jaanis Valk and produced by Ruhm Pluss Null (Estonia). The film was supported by the Estonian Film Institute.

The annual industry Industry@Tallinn and Baltic Event Baltic Event, held 26-30 November, has become one of the major European meetups for industry professionals and this year was bigger than ever.  This year the lineup of presentations, networking, screenings, meetings and panel discussions attracted more than 400 guests from all over the world.

For a full list of winners of both the festival and the industry awards see below.

Award Winners

Main Competition

Grand Prix Best Film
Wandering Girl  (Columbia, France)
Directed by Rubén Mendoza

Best Director
Jang Woo-Jin for Winter’s Night (South Korea)

Best Script
Rajat Kapoor for  Kadakh (India)
Directed by Rajat Kapoor

Best Actress
Seo Young-hwa for Winter’s Night (South Korea)

Best Actor
Ex-Aqueo
Navid Mohammadzadeh for Sheeple (Iran)
Directed by Houman Seyedi
and
Dar Salim for Until We Fall (Denmark)
Directed by Samanou Acheche Sahistrom

Best Cinematographer
Jean Pierre St-Louis for A Place to Live (Canada)
Directed by Bernard Emond

Best Music
Las Ānes for Wandering Girl (Colombia, France)

First Feature Competition

Best Film
Head Above Water (France)
Directed by Margaux Bonhomme

Special Jury Prizes
As I Fall (Norway)
Directed by Magnus  Meyer Arensen
And
Cronofobia (Switzerland)
Directed by Francesco Rizzi

Baltic Film Competition

Best Baltic Film
Summer Survivors (Lithuania)
Directed by Marija Kavtaradze
Produced by M-films (Lithuania)
Coproduced by After School (Latvia)
Supported by the Lithuanian Film Centre

Estonian Film Competition

Best Estonian Film
Ahto. Chasing a Dream (Estonia)
Directed by Jaanis Valk
Produced by Ruhm Pluss Null (Estonia)
Supported by the Estonian Film Institute

Rebel with a Cause Award
Mira (Russia)
Directed by Denis Shabaev

NETPAC Award
Award for Best Asian film by the jury of Network for the Promotion of Asian Cinema (NETPAC)
Kejal (Iran)
Directed by Nima Salehiyar

International Federation of Film Critics (FIPRESCI) Award
Head Above Water (France)
Directed by Margaux Bonhomme

Ecumenical Jury Prize
Werewolf (Poland, Netherlands, Germany)
Directed by Adrian Panek
Produced by Balapolis (Poland)
Supported by the Polish Film Institute

Audience Award

Ex-Aqueo
The Guest (Egypt)
Directed by Hadi El Bagoury
And
Werewolf (Poland, Netherlands, Germany)
Directed by Adrian Panek

Lifetime Achievement Awards
Liv Ullmann (Norway)
Ivars Seleckis (Latvia)
Mark Soosaar (Estonia)

Main prizes of the sub-festivals of Black Nights FF

Youth and children’s film festival Just Film, Youth Competition

Best Film
Hope You'll Die Next Time (Hungary)
Directed by Mihály Schwechtje

Shorts and Animations film festival PÖFF Shorts   

International Competition: Best Short Film
All Inclusive (Switzerland)
Directed by Corina Schwingruger-Iliç

International Competition, Best Animation
Egg (Italy)
Directed by Martina Scarpelli


Industry Awards: Industry@Tallinn and Baltic Event

Baltic Event Co-Production Market Awards

Best Project: Eurimages Co-Production Development Award
A Girl’s Room (France, Finland)
Directed by Aino Suni


Cannes Marché du Film Producers’ Network Award
Marianne Ostrat, Alexandra Film (Estonia)
Vladimer Chikhradze, 20 Steps Production (Georgia)

Screen International Best Pitch Award
The Oasis of Now (Finland)
By Ramy Hamezan

Works in Progress Awards

Baltic Event Works in Progress
Baltic View Award
Aurora (Finland)
By Miia Tervo

International Works in Progress

Baltic View Award
Sisters (Norway)
By Silje Salomonsen, Arild Østin Ommundsen

Baltic Event Works in Progress

Baltic Event Works in Progress Award
Dogs Don’t Wear Pants (Finland, Latvia)
By J-P Valkeapää
Producers: Aleksi Bardy, Helen Vinogradov
Co-producers: Alise Gelze, Aija Berzina
Production companies: Helsinki-filmi, Tasse Film

International Works in Progress

The Post Control Award
Golden Voices (Israel)
By Evgeny Ruman

Script Pool Tallinn Awards

Global Screen Award
Man Of Deeds (Romania)
By Radu Romaniuc
Director: Nicolae Constantin Tănase
Production companies: Papillon Film, Tangaj Production

OSCAR 2019

BIFF web banners 315230 20 

baner gverditan

fne 315x230px 29liffe

horizontal 01

fnemarketonline2018

rusian longtext

FneInnovationPeeterSten2

Distributor Of The Month112017

CinemaOfTheMonth102018

docbloc30032017

WhosGotTheMoney

FNE UNIC Update

Fne UnicUpdate

fneAssocLogo315

25yearsMedia