Banner 460x100 px CALL 460x100

FNE at Berlinale 2019: Party and Screening Alert Monday 11 February and Tuesday 12 February Featured

2019-02-11

Monday 11 February

Party and Event Alert

All parties and events require invitations from the organisers

EFM Horizon
10:00-12:30 EFM Starts Pitch Presentations
14:00-16:00 Smart Production
19:00-21:00 Propellor Film Tech Meetup with Rikke Ennis and Alex Stolz

14:00-17:00 European Film Forum
Ritz Carlton Hotel
17:30- 19:00 European Film Forum Cocktail

20:00-23:00 Baltic Cocktail

Screening Alert

09:15 Stitches / Šavovi (Serbia, Slovenia, Croatia, Bosnia and Herzegovina) PANORAMA
Directed by Miroslav Terzić
Produced by West End Production
Coproduced by Nora Group Productions, Spiritus Movens, scca.Pro.ba
Supported by Film Centre Serbia, the Slovenian Film Centre , the Croatian Audiovisual CentreEurimages
Press Screening
CineStar 3

09:30 Her Job (Greece, France, Serbia)
Directed by Nikos Labôt
Produced by Greece’s Homemade Films, French Sisters Production, Serbia’s SENSE Production
Supported by Film Center Serbia
Sales: Jour2fete Sales
EFM Screening
Dffb Cinema

09:30 God Exists, Her Name is Petrunija / Gospod postoi, imeto i' e Petrunija (Macedonia, Belgium, Slovenia, Croatia, France) COMPETITION
Directed by Teona Strugar Mitevska
Produced by Sisters and Brother Mitevski Production
Coproduced by Entre Chien et Loup, Vertigo, Spiritus Movens, Deuxième Ligne Films
Supported by the Macedonian Film Agency, the Belgium Film and Tax Shelter, the Slovenian Film Center, the Croatian Audiovisual Centre and Eurimages
Festival Screening
Friedrichstadt-Palast

10:00 Lotte and the Lost Dragons / Lotte ja kadunud lohed (Estonia, Latvia) GENERATION KPLUS
Directed by Janno Põldma, Heiki Ernits
Produced by Eesti Joonisfilm
Coproduced by Rija Films
Supported by the Estonian Film Institute, the Creative Europe MEDIA Programme
Festival Screening
HKW

11:15 The Stone Speakers / Kameni govornici (Canada, Bosnia and Herzegovina) FORUM
Directed by Igor Drljača
Produced by Timelapse Pictures Productions Inc.
Press Screening
CinemaxX 6

12:55 Sing Me a Song (Slovenia) Music Documentary
Directed by Miran Zupanič
Produced by Arsmedia
Supported by the Slovenian Film Centre
EFM Screening
dffb-Kino

14:00 Monștri. / Monsters. (Romania) FORUM
Directed by Marius Olteanu
Produced by Parada Film
Coproduced by Wearebasca
Supported by the Romanian Film Centre
Festival Screening
Delphi Filmpalast

14:25 The Mute / Krew Boga (Poland, Belgium)
Directed by Bartosz Konopka
Produced by Otter Films, Odra-Film, Earlybirds Films
Developed at EAVE workshops; received Krzysztof Kieślowski Award at ScripTeast workshop
Supported by the Polish Film Institute, Eurimages, Screen Flandres
Sales: Reel Suspects
EFM Screening
CinemaxX 19

14:25 Jacob, Mimmi and the Talking Dogs (Latvia, Poland)
Directed by Edmunds Jansons
Produced by Atomart studio, Polish studio Letko
Supported by the National film Centre of Latvia, the Polish Film Institute, Creative Europe Programme – MEDIA
Sales: New Europe Film Sales
EFM Screening
Parliament Studio

15:00 Mr. Jones (Poland, UK, Ukraine) COMPETITION
Directed by Agnieszka Holland
Produced by Film Produkcja and Studio Orka
Coproduced by Crab Apple Films, FILM.UA Group, Mandants (Poland)
Supported by the Polish Film Institute, Krakowskie Biuro Festiwalowe, the Ukrainian State Agency
Festival Screening
Friedrichstadt-Palast

15:15 Dolce Fine Giornata (Poland)
Directed by Jacek Borcuch
Produced by No Sugar Films, Tank Production, Motion Group, Aeroplan
Sales: Films Boutique
EFM Screening
CineStar 6

15:20 Irina (Bulgaria)
Directed by Nadejda Koseva
Produced by Art Fest
Supported by the Bulgarian National Film Center, Creative Europe – MEDIA, SEE Cinema Network, ScripTeast
Sales: Alpha Violet
EFM Screening
CinemaxX 12

15:45 Moon Hotel Kabul (Romania, France)
Directed by Anca Damian
Produced by Aparte Film, Cinema Defacto
Supported by the Romanian Film Centre, the MEDIA Programme
Sales: Aparte Film
EFM Screening
Parliament Studio

16:15 King Petar the First (Serbia)
Directed by Petar Ristovski
Produced by Zillion Film
Supported by Film Centre Serbia
CinemaxX 18
EFM Screening

17:05 Phantom Owl Forest / Eia jõulud Tondikakul (Estonia)
Directed by Anu Aun
Produced by Luxfilm, Kinosaurus Film
Supported by the Estonian Film Institute - made as part of the Estonian Republic 100 film programme
Sales: Attraction Distribution
EFM Screening
CinemaxX 12

18:15 God Exists, Her Name is Petrunija / Gospod postoi, imeto i' e Petrunija (Macedonia, Belgium, Slovenia, Croatia, France) COMPETITION
Directed by Teona Strugar Mitevska
Produced by Sisters and Brother Mitevski Production
Coproduced by Entre Chien et Loup, Vertigo, Spiritus Movens, Deuxième Ligne Films
Supported by the Macedonian Film Agency, the Belgium Film and Tax Shelter, the Slovenian Film Center, the Croatian Audiovisual Centre and Eurimages
Festival Screening
Friedrichstadt-Palast

18:40 F20 (Croatia)
Directed by Arsen Anton Ostojić
Produced by Filmosaurus Rex, Gripfilm, Interfilm, CineCro, Embrio Productions
Supported by the Croatian Audiovisual Centre
Sales: WIDE
EFM Screening
CineStar 6

19:00 South Wind / Južni vetar (Serbia)
Directed by Miloš Avramović
Produced by Režim, Art Vista, Arhangel Studios, Eye to Eye
Supported by Film Center Serbia
Sales: Art Vista
EFM Screening
CineStar 4

21:00 Mr. Jones (Poland, UK, Ukraine) COMPETITION
Directed by Agnieszka Holland
Produced by Film Produkcja and Studio Orka
Coproduced by Crab Apple Films, FILM.UA Group, Mandants (Poland)
Supported by the Polish Film Institute, Krakowskie Biuro Festiwalowe, the Ukrainian State Agency
Festival Screening
Friedrichstadt-Palast

20:00 Stitches / Šavovi (Serbia, Slovenia, Croatia, Bosnia and Herzegovina) PANORAMA
Directed by Miroslav Terzić
Produced by West End Production
Coproduced by Nora Group Productions, Spiritus Movens, scca.Pro.ba
Supported by Film Centre Serbia, the Slovenian Film Centre , the Croatian Audiovisual CentreEurimages
Festival Screening
International

Tuesday 12 February

Screening Alert

09:00 I Was at Home, but / Ich war zuhause, aber (Germany, Serbia)
Directed by Angela Schanelec
Produced by Nachmittagfilm
Coproduced by Dart Film & Video, ZDF/3sat
Supported by Film Center Serbia
Sales: Deutsche Kinemathek
EFM Screening
Berlinale Palast

09:30 Honeyland (Macedonia) Documentary
Directed by Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov
Produced by Trice Films, Apolo Media
Sales: Deckert Distribution GmbH
EFM Screening
CinemaxX 14

09:30 Lotte and the Lost Dragons / Lotte ja kadunud lohed (Estonia, Latvia) GENERATION KPLUS
Directed by Janno Põldma, Heiki Ernits
Produced by Eesti Joonisfilm
Coproduced by Rija Films
Supported by the Estonian Film Institute, the Creative Europe MEDIA Programme
Festival Screening
Filmtheater am Friedrichahain

09:40 SAF (Turkey, Germany, Romania)
Directed by Ali Vatansever
Produced by Terminal Film, 2Pilots a’s 4 Proof Film
Supported by Eurimages
Sales: Doc&Film International
EFM Screening
CinemaxX 17

10:00 The Kite / Pouštět draka (Czech Republic, Slovak Republic, Poland) SHORT FILMS GENERATION KPLUS
Directed by Martin Smatana
Festival Screening
HKW

10:35 My Grandpa is an Alien (Croatia, Czech Republic, Bosnia and Herzegovina)
Directed by Drazen Zarkovic and Marina Andree Skop
Produced by Croatia’s Studio Dim, Czech Master Film, Fabrika (BiH)
Supported by the Croatian Audiovisual Centre, the Cinematography Fund Sarajevo, the Czech Film Fund, the Croatian Radiotelevision (HRT), MEDIA Programme
Sales: Wady Films
EFM Screening
CinemaxX 15

12:45 Take Me Somewhere Nice (Netherlands, Bosnia and Herzegovina)
Directed by Ena Sendijarević
Produced by Pupkin, VPRO
Sales: Heretic Outreach
EFM Screening
CinemaxX 2

14:10 The Butler / Kamerdyner (Poland)
Directed by Filip Bajon
Produced by the National Centre for Culture Poland, Next Film, Eda Coffee, Bell PPHU, Sklepy Merkus Tricity Poland, Meron, TVP
Supported by the Polish Film Institute, the City of Gdańsk, the Gdynia Film Fund, the Pomeranian Voidevoiship, Business Investment & Consulting, BAT
Sales: TVP
EFM Screening
Arsenal 2

15:00 Stitches / Šavovi (Serbia, Slovenia, Croatia, Bosnia and Herzegovina) PANORAMA
Directed by Miroslav Terzić
Produced by West End Production
Coproduced by Nora Group Productions, Spiritus Movens, scca.Pro.ba
Supported by Film Centre Serbia, the Slovenian Film Centre , the Croatian Audiovisual CentreEurimages
Festival Screening
CineStar 3

15:30 God Exists, Her Name is Petrunija / Gospod postoi, imeto i' e Petrunija (Macedonia, Belgium, Slovenia, Croatia, France) COMPETITION
Directed by Teona Strugar Mitevska
Produced by Sisters and Brother Mitevski Production
Coproduced by Entre Chien et Loup, Vertigo, Spiritus Movens, Deuxième Ligne Films
Supported by the Macedonian Film Agency, the Belgium Film and Tax Shelter, the Slovenian Film Center, the Croatian Audiovisual Centre and Eurimages
Festival Screening
b-ware! Ladenkino

15:50 Domestique (Czech Republic, Slovakia)
Directed by Adam Sedlák
Produced by Shore Points, Sentimentalfilm, the Czech Television, Elekta Film, Soundsquare, UPP
Supported by the Czech Film Fund, the Slovak Audiovisual Fund
Sales: Stray Dogs
EFM Screening
CinemaxX 11

16:00 Red Rubber Boots / Crvene gumene čizme (Bosnia and Herzegovina) BERLINALE SHORTS Out of competition
Directed by Jasmila Žbanić
Festival Screening
CinemaxX 5

16:00 I Was at Home, but / Ich war zuhause, aber (Germany, Serbia) COMPETITION
Directed by Angela Schanelec
Produced by Nachmittagfilm
Coproduced by Dart Film & Video, ZDF/3sat
Supported by Film Center Serbia
Festival Screening
Berlinale Palast

17:00 The Stone Speakers / Kameni govornici (Canada, Bosnia and Herzegovina) FORUM
Directed by Igor Drljača
Produced by Timelapse Pictures Productions Inc.
Festival Screening
CineStar 8

17:10 Mo' (Romania)
Directed by Radu Dragomir
Produced by Scharf Advertising, Strada Film
Sales: EFM
EFM Screening
CinemaxX 17

21:30 Can't You See Them? - Repeat. (Germany, Bosnia and Herzegovina) BERLINALE SHORTS
Directed by Clarissa Thieme
Festival Screening
CinemaxX 3

rusian longtext

FNE UNIC Update

Fne UnicUpdateNEW

fneAssocLogo315

25yearsMedia