fne corona 2

 

The Owners Tops 2020 Czech Lion Nominations Featured

2020-01-20
The Owners by Jiří Havelka The Owners by Jiří Havelka source: CFTA

PRAGUE: The Owners / Vlastníci by Jiří Havelka tops the 27th Czech Lion nods with 12 nominations, followed by The Painted Bird / Nabarvené ptáče by Václav Marhoul with 11 nominations and Old Timers / Staříci by Martin Dušek and Ondřej Provazník with 10 nominations.

The nominations for the 27th Czech Lions were announced 14 January 2020.

The Czech Film and Television Academy  will announce the winners at Prague Rudolfinum on 7 March 2020.

FULL LIST OF NOMINATIONS:

Best Film:

On the Roof / Na střeše (Czech Republic, Slovakia)
Directed by Jiří Mádl
Produced by Dawson Productions, Hitchhiker Cinema 
Coproduced by the Czech Television
Supported by the Czech Film Fund,  the Slovak Ministry of CultureCreative Europe - MEDIA

The Painted Bird / Nabarvené ptáče (Czech Republic /Ukraine /Slovakia)
Directed by Václav Marhoul
Produced by Silvescreen
Coproduced by the Czech Television, Directory Films, PubRes and RTVS
Supported by the Czech Film Fund, the Slovak Audiovisual Fund, Creative Europe – MEDIA, the Ministry of Culture of the Czech Republic, the Slovak Audiovisual Fund and the Ukrainian State Film Agency

Old Timers / Staříci (Czech Republic, Slovakia)
Directed by Martin Dušek, Ondřej Provazník
Produced by endorfilm
Coproduced by the Czech Television, sentimentalfilm
Supported by the Czech Film Fund, the Slovak Audiovisual Fund, Eurimages

A Certain Kind Of Silence / Tiché doteky (Czech Republic, the Netherlands, Latvia)
Directed by Michal Hogenauer
Produced by Negativ
Coproduced by Tasse Film (Latvia), Circe Film (NL)
Supported by the Czech Film Fund, Creative Europe – MEDIA , Eurimages, the Netherlands Film Fund, the National Film Centre of Latvia, the Riga Film Fund and HBO Europe

Owners / Vlastníci (Czech Republic, Slovakia)
Directed by Jiří Havelka
Produced by Cinemart
Coproduced by the Czech Television, Cinemart SK
Supported by the Czech Film Fund

Best Documentary:

Over the Hills / Dálava
Directed by Martin Mareček

Forman vs. Forman
Directed by Helena Třeštíková, Jakub Hejna                                                                                 

Jiří Bělohlávek: But I Love Conducting So Much... / Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju..."
Directed by Roman Vávra

Jiří Suchý - Tackling Life with Ease / Jiří Suchý – Lehce s životem se prát
Directed by Olga Sommerová

Jiří Trnka - A Long Lost Friend / Jiří Trnka: Nalezený přítel
Diected by Joël Farges

Best Director:
Jiří Mádl for On the Roof / Na střeše
Václav Marhoul for The Painted Bird / Nabarvené ptáče
Martin Dušek and Ondřej Provazník for Old Timers / Staříci
Michal Hogenauer for A Certain Kind of Silence / Tiché doteky
Jiří Havelka for Owners / Vlastníci

Best Leading Actress:

Jenovéfa Boková for Karel, Me and You / Karel, já a ty
Directed by Bohdan Karásek
Produced by Filmová společnost Alfreda Bouriany
Supported by the Czech Film Fund

Iva Janžurová for Terrorist / Teroristka (Czech Republic, Slovakia)
Directed by Radek Bajgar
Produced by Logline production
Coproduced by the Czech Television, RTVS
Supported by the Czech Film Fund, the Film Foundation

Eliška Křenkováfor A Certain Kind of Silence / Tiché doteky
Dagmar Havlová for Owners / Vlastníci
Tereza Ramba for Owners / Vlastníci

Best Leading Actor:
Petr Kotlár for The Painted Bird / Nabarvené ptáče

Hynek Čermák for National Street / Národní třída (Czech Republic, Germany)
Directed by Štěpán Altrichter
Produced by Negativ
Coproduced by 42Film, Czech Television, ZDF
Supported by Czech Film Fund, Creative Europe – MEDIA, Eurimages, Mitteldeutsche Medienförderung (MDM)

Jiří Schmitzer for Old Timers / Staříci
Jiří Lábus for Owners / Vlastníci

Best Supporting Actress:
Anna Geislerová for Amnesty / Amnestie (Slovakia, Czech Republic)
Directed by Jonáš Karásek
Produced by AZYL Production, endorfilm
Coproduced by RTVS, Czech Television, HomeMedia Production
Supported by the Czech Film Fund, the Slovak Audiovisual Fund, the South Moravian Film Fund 

Jitka Čvančarová for The Painted Bird / Nabarvené ptáče
Kateřina Janečková for National Street / Národní třída
Klára Melíšková for Owners / Vlastníci
Pavla Tomicová for Owners / Vlastníci

Best Supporting Actor:
Duy Anh Tran for On the Roof / Na střeše
Jan Cina for National Street / Národní třída
Ladislav Mrkvička for Old Timers / Staříci
Vojtěch Kotekfor Old Timers / Staříci
David Novotnýfor Old Timers / Staříci

Best Screenplay:
Bohdan Karásek for Karel, Me and You / Karel, já a ty
Jiří Mádl for On the Roof / Na střeše
Václav Marhoul for The Painted Bird / Nabarvené ptáče
Martin Dušek, Ondřej Provazník for Old Timers / Staříci
Jiří Havelka for Owners / Vlastníci

Best Cinematography:
Tomáš Juríček for Amnestie
Martin Žiaran for On the Roof / Na střeše
Vladimír Smutný for The Painted Bird / Nabarvené ptáče

Martin Štrba for The Glass Room / Skleněný pokoj (Czech Republic, Slovakia)
Directed by Julius Ševčík
Produced by In Film Praha
Coproduced by the Czech Television, Investito, JOJ
Supported by Creative Europe – MEDIA

Lukáš Milota for Old Timers / Staříci

Best Editing:
Matej Beneš for Amnesty / Amnestie
Josef Krajbich for Over the Hills / Dálava
Luděk Hudec for The Painted Bird / Nabarvené ptáče
Jana Vlčková for Old Timers / Staříci
Otakar Šenovský for Owners / Vlastníci

Best Sound:
Viktor Krivosudský for Amnesty / Amnestie
Pavel Rejholec for The Painted Bird / Nabarvené ptáče
Pavel Rejholec, Viktor Ekrt for The Glass Room / Skleněný pokoj
Václav Flegl, Petr Stuchlík for Old Timers / Staříci
Richard Müller for A Certain Kind of Silence / Tiché doteky

Best Music:
Matúš Široký, Jozef Lupták for Amnesty / Amnestie

Ivan Acher, Michal Novinski for The Watchmaker´s Apprentice / Hodinářův učeň (Czech Republic, Slovakia)
Directed by Jitka Rudolfová
Produced by Evolution Films
Coproduced by the Czech Television, RTVS, Pubres
Supported by the Slovak Audiovisual Fund

René Rypar for On the Roof / Na střeše
Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Rupert Vokmann for The Glass Room / Skleněný pokoj
Matouš Hejl, Miroslav Srnka for Old Timers / Staříci

Best Art Direction:
Tomáš Berka, Václav Vohlídal, Karol Filo for Amnesty / Amnestie
Martin Kurel for The Watchaker´s Apprentice / Hodinářův učeň
Jan Vlasák for The Painted Bird / Nabarvené ptáče

Martin Kurel for The Last Aristocrat / Poslední aristokratka
Directed by Jiří Vejdělek
Produced by Evolution Films
Coproduced by the Czech Television, PubRes, CertiCon, Innogy, Hangar Films
Supported by the South Moravian Film Fund

Milan Býček for The Glass Room / Skleněný pokoj

Best Costumes:
Marek Cpin for The Watchaker´s Apprentice / Hodinářův učeň
Helena Rovná for The Painted Bird / Nabarvené ptáče
Katarína Hollá for The Last Aristocrat / Poslední aristokratka
Katarína Štrbová Bieliková for The Glass Room / Skleněný pokoj
Andrea Králová for Owners / Vlastníci

Best Make-up:
Andrea Štrbová for Amnesty / Amnestie
Helena Steidlová for The Watchmaker´s Apprentice / Hodinářův učeň
Ivo Strangmüller for The Painted Bird / Nabarvené ptáče
Pavla Frýdová, Tereza Prachařová, Leendert van Nimmwegen for The Glass Room / Skleněný pokoj
Eva Schwarzová for Old Timers / Staříci

FNE UNIC Update

Fne UnicUpdateNEW

fnemarketonline2020

rusian longtext

FNE PODCASTS1

CinemaOfTheMonth122019

docbloc30032017

fneAssocLogo315

logoCreativeEurope2019