I3D 17 16915 banner 460x100 v2 an

 banner FNE deadline call 2018 dok incubator 460x100px dynamic RGB

FESTIVALS: Night Accident Wins 21st Tallinn Black Nights Film Festival Featured

2017-12-04
The Manslayer / The Virgin / The Shadow by Sulev Keedus The Manslayer / The Virgin / The Shadow by Sulev Keedus

TALLINN: Night Accident directed by Temirbek Birnazarov from Kyrgyzstan won the Grand Prix for Best Film at the 21st Tallinn Black Nights Film Festival (17 November - 3 December 2017). The awards were announced at the Russian Theatre in Tallinn on 2 December 2017.

Ju-hyoung Lee from South Korea was awarded best director for Excavator / Pokeulein.

Different Kinds of Rain (Germany), directed by Isabel Prahl, was awarded best film in the First Feature Film Competition, while November by Rainer Sarnet, a coproduction between Estonia, Netherlands and Poland, won the Estonian Competition.

The jury of the Official Selection was composed of Dennis Davidson, Zeynep Atakan Graziano Diana, Ivo Felt, Zygmunt Krauze, Naoko Ogigami, Laila Pakalnina.

The First Feature Competition jury and the Estonian Competition jury were composed of Eitan Anner, Aiste Diržiute, Takeo Hisamatsu, Fernando Loureiro, Tiina Mälberg and Guillaume de Seille.

OFFICIAL SELECTION:
 
Grand Prix for Best Film:
Night Accident / Tunku Kyrsyk (Kyrgyzstan)
Directed by Temirbek Birnazarov
 
Best Director:
Ju-hyoung Lee for Excavator / Pokeulein (South Korea)

Best Cinematography:
Erik Põllumaa, Ivar Taim for The Manslayer / The Virgin / The Shadow /  Mehetapja / Süütu / Vari (Estonia, Lithuania)
Directed by Sulev Keedus
Produced by F-Seitse
Coproduced by Era Film
 
Best Script:
Baris Bicakci, Pelin Esmer for Something Useful / Ise Yarar Bir Sey (Turkey, France, Netherlands, Germany)
Directed by Pelin Esmer
 
Best Actress:
Barbara Auer for Vacuum / Vakuum (Switzerland, Germany)
Directed by Christine Repond

Best Actor:
Rhys Ifans for Dominion (USA)
Directed by Steven Bernstein

Best Music:
Martynas Bialobžeskis for The Manslayer / The Virgin / The Shadow / Mehetapja / Süütu / Vari (Estonia, Lithuania)
Directed by Sulev Keedus

FIRST FEATURE COMPETITION
Best First Feature Award:
Different Kinds of Rain /1000 Arten, den Regen zu beschreiben (Germany)
Directed by Isabel Prahl
 
Special Jury Prize for Directing:
Clara Laperrousaz, Laura Laperrousaz for Sunbeat / Soleil battant (France, Portugal)
   
Special Jury Prize for the Ensemble of Cast:
The Marriage / Martesa (Kosovo, Albania)
Directed by Blerta Zeqiri

November by Rainer SarnetESTONIAN FILM COMPETITION
Best Estonian Film Award:
November (Estonia, Netherlands, Poland)
Directed by Rainer Sarnet
Produced by Homeless Bob Production
Coproduced by PRPL, Opus Film

NETWORK FOR THE PROMOTION OF ASIAN CINEMA (NETPAC) AWARD
Goodbye, Grandpa! / Ojichan, shinjattatte! (Japan)
Directed by Yukihiro Morigaki

FIPRESCI AWARD
The Marriage / Martesa (Kosovo, Albania)
Directed by Blerta Zeqiri

AUDIENCE AWARD
Tulipani, Love, Honour and a Bicycle (Netherlands, Italy, Canada)
Directed by Mike van Diem

REBELS WITH A CAUSE AUDIENCE AWARD
The Wild Boys / Les garçons sauvages (France)
Directed by Bertrand Mandico

FneInnovationPeeterSten2

oscars315

rusian longtext

Distributor Of The Month112017

CinemaOfTheMonth11.12.2017

docbloc15.12.2017

 

FNE TV

fnemarketonline

WhosGotTheMoney

FNE UNIC Update

Fne UnicUpdate

fneAssocLogo315

25yearsMedia